Jak zakłady produkcyjne w praktyce realizują tzw. zasadę bliskości, która mówi, że "Odpady, z uwzględnieniem hierarchii sposobów postępowania z odpadami, w pierwszej kolejności poddaje się przetwarzaniu w miejscu ich powstania"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2020 r.

PYTANIE

Jak zakłady produkcyjne w praktyce realizują tzw. zasadę bliskości sformułowaną w ustawie z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o., która mówi, że "Odpady, z uwzględnieniem hierarchii sposobów postępowania z odpadami, w pierwszej kolejności poddaje się przetwarzaniu w miejscu ich powstania"?

Czy powyższe oznacza, że wytwórca odpadów winien w jak największym stopniu dążyć do ponownego wykorzystania wytwarzanych odpadów w realizowanych procesach produkcyjnych?

Przykładowo: W trakcie procesu produkcyjnego powstają odpady z tworzyw sztucznych - np. braki produkcyjne, elementy produktów, które zostały uszkodzone w trakcie magazynowania itd. Dotychczas materiał ten był przekazywany jako odpad uprawnionemu odbiorcy. Aktualnie firma bierze pod uwagę ponowne wykorzystanie tych odpadów w procesie, ale by tak się stało, materiał musi być odpowiednio rozdrobniony/zmielony (w odpowiednim urządzeniu). Tym samym odpad przestałby być odpadem.

Czy jest to praktyczna realizacji zasady, o której mowa na wstępie pytania (jest w niej mowa o przetwarzaniu odpadów, a w proponowanym działaniu materiał nie zostaje uznany za odpad, bo jest skutecznie zawracany do procesu produkcyjnego)?

Czy na takie działania należy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX