Jak wyliczyć dochód zgodnie z art. 8 ust. 12 u.p.s. z tytułu wyrównania świadczenia uzupełniającego dla osób niepełnosprawnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 8 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej w przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.

Jak wyliczyć dochód osoby lub rodziny, która np. w miesiącu lutym 2021 r. złożyła wniosek o udzielenie jej pomocy z GOPS i poinformowała nas, że w miesiącu lutym 2021 r. wraz z bieżącym świadczeniem, np. ZUS otrzymała świadczenie z wyrównaniem za okres od listopada 2020 r. (tzw. "500+ dla osoby niepełnosprawnej)?

Czy w myśl tego przepisu w jej dochodzie z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, tj. stycznia 2021 r. mamy uwzględnić kwotę, jaka przysługiwała za ten miesiąc, pomimo iż fizycznie otrzymała wypłatę dopiero w lutym 2021 r.?

Czy otrzymanie wyrównanie należy doliczyć do dochodu osoby za poprzednie miesiące, podczas których korzystała ze świadczeń pomocy społecznej w formie pieniężnej lub niepieniężnej usługi opiekuńcze czy odpłatność za pobyt w DPS i miałoby to wpływ na wysokość tych świadczeń lub odpłatności za te świadczenia w przeszłości?

Czy istnieje różnica w interpretacji przytoczonego przepisu art. 8 ust. 12 ustawy w przypadku, gdy to świadczenie było wypłacone tylko za dany okres w przeszłości do miesiąca, w którym złożono wniosek i dalej nie jest kontynuowana wypłata, a w przypadku gdy świadczenie to było wypłacone za dany okres w przeszłości i w dalszym ciągu jest wypłacane regularnie co miesiąc?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX