Jak wyksięgować z kosztów zespołu 5 produkcję w toku, gdy nie mam informacji jaka część kosztów przypada na poszczególne konta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zarzycki Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o zweryfikowanie poprawności działań księgowych oraz sugestie dotyczące zapisu produkcji w toku:

Ujmujemy koszty na 4 i 5. Materiały w chwili zakupu odpisujemy w koszty. Na koniec każdego miesiąca przeprowadzamy inwentaryzację, w wyniku której wyksięgowuje się jej wartość z kosztów zapisem 310/501. Na początku kolejnego okresu wartość tej inwentaryzacji ujmowana jest w koszty: 501/310.

Produkujemy wyroby na zlecenie. Każdorazowo są to inne zestawy mebli specjalistycznych. Produkt wychodzi z produkcji bezpośrednio do odbiorcy, z pominięciem magazynu wyrobów gotowych. Nie kalkuluje się kosztu wytworzenia wyrobów gotowych ani produkcji w toku. Wycenę sporządzamy na poziomie ceny sprzedaży netto pomniejszoną o spodziewaną marżę, a w przypadku produkcji w toku również z uwzględnieniem szacunkowego stopnia przetworzenia. 5 koryguję również na koniec okresu o wartość wyszacowanej produkcji w toku, by na początku kolejnego ująć ją z powrotem w koszty (601/501 i odwrotnie).

Konta zespołu 5 nie służą zatem do kalkulowania kosztu wytworzenia. Przenoszę na koniec okresu salda kont 5 na konto koszt własny (kalkulacyjny wariant RZiS). Inwentaryzacją i produkcją w toku koryguję koszty okresu do poziomu kosztu wytworzenia sprzedanych wyrobów. Prowadzę analitykę do konta koszty produkcji oraz koszty wydziałowe.

Jak wyksięgować z 5 produkcję w toku, gdy nie mam informacji jaka część kosztów przypada na poszczególne 5?

Do tej pory produkcja w toku była wyksięgowywana jednym zapisem 601/501 na koniec okresu z konta analitycznego materiałów. Zdarzyło się, że produkcja w toku przekroczyła wartość samych materiałów bezpośrednich do produkcji.

Czy przyjąć jakiś szacunek na poszczególne konta analityczne, czy ma to istotne znaczenie przy tego rodzaju wycenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX