Jak wykonawca robót budowlanych ma rozumieć zapis art. 101a ustawy o odpadach, w którym ustawodawca wskazuje bezpośrednio rodzaje odpadów, na które należy segregować odpady budowlane i rozbiórkowe bez podania kodów odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak wykonawca robót budowlanych ma rozumieć zapis art. 101a ustawy o odpadach (obowiązującego od 1.01.2023 r.), w którym ustawodawca wskazuje bezpośrednio rodzaje odpadów, na które należy segregować odpady budowlane i rozbiórkowe nie powołując się na konkretne kody odpadów?

Czy wykonawca w procesie segregacji musi brać pod uwagę tylko i wyłącznie odpady z grupy 17, czy może również korzystać z grup np. 15 i 16, które również powstają w procesie budowlanym i również przedstawiają odpady o charakterze: drewna, metali, szkła, tworzyw sztucznych?

Czy jeżeli wykonawca będzie posiadał selektywny odbiór odpadów z różnych grup, ale cechy fizyczne odpadów będą takie jak wymienione w art. 101a ust. 1, to czy spełnia warunek?

Czy do zakresu "co najmniej 6 frakcji" muszą być zaliczane jedynie kody odpadów z grupy 17, a wszystkie inne grupy już zaliczane będą jako "dodatkowe"?

Co jeżeli zakres prac nie generuje odpadów wymienionych w art. 101a ust. 1, np. szkła - czy ustawodawca dopuszcza analogicznie jak dla odpadów komunalnych "frakcje 'resztkowe" - w tym przypadku odpady o kodzie 170904 i czy ten kod można wliczyć w segregację "co najmniej 6 frakcji" zamiast ww. szkła?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX