Jak wykazać w księgach rachunkowych transakcje związane ze sprzedażą zanieczyszczonego metalu, podczas gdy faktury obejmują kwotę za wagę rzeczywistą metalu bez zanieczyszczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie hurtowego skupu, przerobu i odzysku złomu metali nieżelaznych. Posiada specjalistyczne linie maszyn i urządzeń do segregacji odzysku przerobu drobnych kabli, przewodów, wiązek elektrycznych. Jednym z towarów handlowych jest miedź, którą nie tylko kupuje, ale też otrzymuje z przerobu kabli. Następnie sprzedaje ją m.in. do niemieckiej spółki - producenta miedzi, który po jej otrzymaniu wykonuje analizę metali polegającą na stwierdzeniu faktycznej "ilości miedzi w miedzi". Po analizie otrzymuje protokół i na jego podstawie wystawia fakturę. Przykładowo wysyła do analizy 23.060 kg miedzi i tyle wychodzi z magazynu, a na fakturze wykazuje 21.836 kg (różnica wagowa nie wraca do przedsiębiorcy).

Czy ww. różnice są kosztem podatkowym i jak je wykazać w księgach rachunkowych przedsiębiorcy (pełne księgi rachunkowe, tylko konta zespołu 4, rachunek zysków i strat - wariant porównawczy)?

Ten sam przedsiębiorca w 2019 r. zawarł z bankiem umowę na swap towarowy, aby zabezpieczyć się przed spadkiem miedzi. Transakcje oznaczone jako swap towarowy występują zarówno na wyciągach bankowych w euro jak i w złotych, raz są wykazywane jako uznanie, a raz jako obciążenie.

Jak księgować ww. transakcje, na jakich kontach je ewidencjonować?

Jeśli ewidencja powinna być prowadzona na kontach rodzajowych, to czy są one przychodem i kosztem podatkowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX