Jak wygląda hierarchia prawa w przypadku wydawania Pozwolenia Wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest zapis, że dana działka jest położona w pasie Natura 2000 Dyrektywa Ptasia PLB140007 (nad Rzeką). Jednocześnie jest w MPZP zapis " … zakaz regulacji naturalnych cieków wodnych oraz stosunków wodnych … - na obszarach chronionych (Natura 2000 Dyrektywa Ptasia PLB140007) …" Jednocześnie zagadnienie regulacji cieków jest uregulowane ustawą z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. Artykuł 236 pr.wod. mówi o zasadach regulacji cieków naturalnych w związku z art. 227 pr.wod. i podaje wytyczne odnośnie możliwości i sposobu regulacji takich cieków.

Jak wygląda hierarchia prawa w przypadku wydawania Pozwolenia Wodnoprawnego - a mianowicie, który przepis jest nadrzędny?

Czy przypadkiem nie występuje tu pewnego rodzaju kolizja przepisów, gdyż interpretując, że zapisy w MPZP mają nadrzędną moc, to takie zapisy w MPZP eliminowałyby możliwość regulacji wód przez Wody Polskie a takie zapisy w MPZP pewnie ma pół Polski?

Czyli jak wygląda kwestia stosowania/hierarchii prawa w przypadku wydawania pozwoleń wodnoprawnych dla takich działek - czy regulacja cieków może być dopuszczona w oparciu o Ustawę Prawo Wodne czy jednak Prawo Wodne ma niższą rangę niż zapisy w MPZP, które wskazują na zakaz regulacji rzeki na takich obszarach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX