Jak wyeliminować z obrotu prawnego decyzję o rozłożeniu na raty podatku w ramach pomocy de minimis w przypadku, gdy po jej wydaniu okazało się, że podatnik przekroczył indywidualny limit?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W marcu 2022 r. została podatnikowi wydana decyzja o rozłożeniu na raty podatku w ramach pomocy de minimis. W styczniu 2023 r. okazało się, że podatnik przekroczył indywidualny limit pomocy (w momencie wydawania decyzji limit pomocy był sprawdzany i wykorzystany był w ok. 54 000 euro), więc nasza decyzja nie powinna trafić do obrotu. Podatnik przedłożył nam informację, z której wynika, że w czerwcu 2022 r. otrzymał zaświadczenie od innego podmiotu o udzieleniu pomocy de minimis, gdzie dniem udzielenia pomocy była data 16.12.2021 r. Wprowadzenie tego zaświadczenia z dużym opóźnieniem spowodowało, że wydana m.in. przez nasz Organ podatkowy decyzja przekroczyła limit pomocy.

Jaka jest procedura zwrotu pomocy przez beneficjenta? Czy wszczynamy z urzędu (postanowieniem) postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji informując o tym podatnika? Czy powinniśmy od razu wystąpić z wnioskiem do SKO o stwierdzenie nieważności decyzji na podstawie art 247 o.p., a jeżeli tak to z jakich przesłanek? Czy jest obowiązujący wzór wniosku do SKO o stwierdzenie nieważności decyzji? I jaka jest dalej procedura, gdy już unieważnimy decyzję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX