Jak wycenić w spisie z natury remontowane mieszkanie, wcześniej zakupione jako towar handlowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziudzik Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ma wyglądać spis z natury na koniec roku - kupionego przez przedsiębiorcę mieszkania przeznaczonego do dalszej odsprzedaży?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie mieszkań z reguły kilkuletnich, remontowaniu ich i dalszej odsprzedaży (kod PKD 68.10.Z). Remont ma polegać na drobnych naprawach i "wizualistycznej" poprawie wyglądu danej nieruchomości. Remont nie będzie przekraczał kwoty 30% równowartości mieszkania w chwili jego zakupu. W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca będzie nabywał lokale wyłącznie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a "w przypadku nabycia lokalu od firmy podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego". Zakupione lokale będą stanowiły wyłącznie towary handlowe i nie będą stanowiły środków trwałych. Faktury dotyczące zakupu towarów i usług w celu remontu lokalu będą wystawiane na firmę Wnioskodawcy. Zakupione przez Wnioskodawcę lokale będą z reguły użytkowane przez poprzednich właścicieli przez okres dłuższy niż 2 lata. W chwili obecnej Wnioskodawcy ciężko jest określić przez jak długi okres lokal będzie przez niego "użytkowany", gdyż w głównej mierze zależy to od koniunktury na rynku i chętnych na zakup lokalu. W lipcu 2022 podatnik kupił mieszkanie od osoby fizycznej, jako towar handlowy. Od momentu zakupu do chwili obecnej prowadzi remont tego mieszkania. Z tego tytułu ponowi wydatki, które księgowane są w KPiR w kwotach brutto.

Jak wycenić wartość remontowanego mieszkania w spisie z natury na 31 grudnia 2022? Czy będzie to produkcja w toku (wartość zakupu mieszkania + poniesione wydatki na jego remont?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX