Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W urzędzie obowiązuje równoważny system czasu pracy z trzymiesięcznym okresem rozliczeniowym. Praca od poniedziałku do piątku według rozkładu - poniedziałek, wtorek, czwartek od 7.30 do 15.30; środa od 7.30 do 17.00 i piątek od 7.30 do 14.00. Natomiast pracownik na stanowisku sprzątaczki pracuje w systemie podstawowym z trzymiesięcznym okresem rozliczeniowym, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 20.00. Powyższe uregulowania zawarte są w obowiązującym regulaminie pracy. Od 1 stycznia 2022 r. pracodawca w porozumieniu z przedstawicielami pracowników planuje wydłużyć obowiązujący okres rozliczeniowy do 12 miesięcy (w stosunku do wszystkich pracowników).

Czy należy obligatoryjnie wprowadzić tę zmianę do regulaminu pracy, czy wystarczy samo zawarcie porozumienia oraz zarządzenie wójta o wprowadzeniu takiego rozwiązania?

Czy przy 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym należy sporządzać miesięczne harmonogramy, skoro rozkład czasu pracy jest ustalony w regulaminie?

Czy taki harmonogram można sporządzić w razie wystąpienia konieczności prawidłowego rozliczenia ilości przepracowanych godzin w roku np. w grudniu, czy też w innym miesiącu, odpowiednio planując liczbę przepracowanych w danym dniu godzin niż jest to ustalone w regulaminie (dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin i równoważony jest krótszym lub dniami wolnymi od pracy)?

Czy w obowiązującym u nas systemie równoważnym można wyznaczyć za 1.01.2022 r. dzień wolny w dniu 7.01.2022 tj. piątek, w którym zgodnie z rozkładem do przepracowania jest zaplanowane 6,5 godz.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX