Jak wnioskujący winien się wywiązać ze zobowiązania, o którym mowa w art. 184 ust. 2c pkt 7 p.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W istniejącej ciepłowni grzewczej eksploatowane były dotychczas dwa kotły, w których emisja została uregulowana w formie pozwolenia emisyjnego. Aktualnie prowadzący instalację zgłosił wniosek o zmianę warunków pozwolenia, w związku z planowaną rozbudową instalacji energetycznej, która polegać będzie m.in. na tym, że do istniejących dwóch kotłów zostanie "dostawione" dodatkowe źródło emisji w postaci układu kogeneracyjnego. We wniosku określono jedynie przewidywaną datę oddania tego nowego układu do użytkowania - na dzień 30.06.2022 r.

Jak w takim wypadku wnioskujący winien się wywiązać ze zobowiązania, o którym mowa w art. 184 ust. 2c pkt 7 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973) – dalej p.o.ś.?

W związku z brzmieniem art. 192 p.o.ś. te same przepisy mają zastosowanie w przypadku zmiany pozwolenia. Wnioskujący zastrzegł, że z uwagi na fakt, że układ kogeneracyjnym jest źródłem nowym, jeszcze nie zainstalowanym, stąd też nie można precyzyjnie określić daty jego oddania do użytkowania, a możliwe jest określenie jedynie daty orientacyjnej. Wnioskujący dowodzi, że w takiej sytuacji wystarczy wskazanie, że dane (nowe) źródło emisji zostanie oddane do użytkowania po dniu 19.12.2018 r.

Czy wnioskujący ma rację?

Jeśli tak, to czy powinien dodatkowo przedłożyć w tym zakresie stosowny dowód?

A jeśli tak, to jaki to powinien być dowód w przypadku źródła dopiero planowanego do uruchomienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX