Jak w sprawozdaniu Rb-N i w księgach urzędu miejskiego należy ująć należności długoterminowe wynikające z opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności i opłat za zajęcie pasa drogowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gąsiorek Krystyna
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2021 r.

PYTANIE

W jaki sposób należy prawidłowo wykazywać w sprawozdaniu Rb-N i ujmować w księgach urzędu miejskiego należności długoterminowe wynikające z: 1) opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności (na podstawie ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów) 2) opłat za zajęcie pasa drogowego (decyzje wydawane na podstawie ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych)?

Obydwie opłaty mają charakter roczny, nie są ratami, nie są oprocentowane i obejmują okres wieloletni.

Czy prawidłowe jest ujmowanie takich opłat w części wykraczającej poza dany rok budżetowy bez przypisu na kontach 226 i 840 oraz wykazywanie kwoty z konta 226 odnośnie: 1) opłaty przekształceniowej w pozycji 5.1 sprawozdania Rb-N (należności z tytułu dostaw towarów i usług) 2) opłaty za zajęcie pasa drogowego w pozycji 5.3 sprawozdania Rb-N (pozostałe należności niewymienione gdzie indziej), czy też w ogóle nie powinno mieć miejsca księgowanie przez konto 226 i na koncie 221 należy wykazywać jedynie opłatę dotyczącą danego roku budżetowego, skoro rozliczenia międzyokresowe dotyczą kosztów i przychodów, a nie należności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX