Jak w sprawie powinny działać OPS-y, jeśli jeden jest właściwy dla osoby umieszczanej w DPS, a drugi dla jej opiekuna prawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 sierpnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2016 r.

PYTANIE

W miesiącu październiku 2015 r. opiekun prawny całkowicie ubezwłasnowolnionej osoby psychicznie chorej złożył do OPS wniosek o umieszczenie w DPS. Osoba ubezwłasnowolniona jest podopiecznym ośrodka, natomiast opiekun prawny mieszka w innej gminie. Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w miesiącu listopadzie 2015 r. cała dokumentacja został przesłana do gminy miejsca zamieszkania opiekuna prawnego. W miesiącu grudniu 2015 r. OPS otrzymał do wiadomości pismo z OPS, w którego gminie mieszka opiekun prawny, że w związku z postępowaniem w przedmiocie zmiany opiekuna prawnego przedłuża się postępowanie administracyjne do dnia 29 lutego 2016 r. (opiekun nie złożył rezygnacji). W miesiącu styczniu OPS wystosował pismo do OPS opiekuna wskazując, że nie nastąpiła żadna rezygnacja opiekuna, ponadto przesłał otrzymane w miesiącu styczniu postanowienie sądu o umieszczeniu całkowicie ubezwłasnowolnionego w DPS (z wniosku OPS). 24 lutego 2016 r. OPS otrzymał kolejne pismo o przedłużeniu postępowania do 31 marca 2016 r. wskazując, że toczy się postępowanie w przedmiocie zmiany opiekuna prawnego (opiekun złożył rezygnację). Dnia 30 marca 2016 r. OPS otrzymuje następne pismo o przedłużeniu postępowania do 30 czerwca 2016 r. z ww. powodu.

Czy gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania opiekuna prawnego postąpiła właściwie przedłużając wielokrotnie postępowanie administracyjne, a tym samym nie wydając decyzji kierującej do DPS?

Jakie działania może podjąć OPS względem OPS właściwego dla opiekuna prawnego, aby wydał decyzję kierującą osobę do DPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX