Jak w opisanej sytuacji powinien postąpić podmiot zobowiązany do przywrócenia środowiska do właściwego stanu w związku ze zmianą stanu prawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot otrzymał zapytanie z RDOŚ, czy w związku z toczonym postępowaniem w sprawie przywrócenia środowiska do właściwego stanu (ziemia, wody podziemne) wystąpi z wnioskiem o uzgodnienie warunków rekultywacji na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. – uchylony z dniem 30 kwietnia 2007 r. W piśmie zwrócono uwagę, że jeżeli podmiot nie złoży wniosku, organ nałoży nie niego obowiązek przeprowadzenia rekultywacji na podstawie art. 35 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie – dalej u.z.s.ś.n. Artykuł 21 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.p.o.ś. podaje, że m.in. w sprawach dotyczących rekultywacji (m.in. wskazanych w art. 106 p.o.ś.), wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy, zakłada się rozpatrywanie na podstawie nowych przepisów.

Jak w takiej sytuacji powinien postąpić podmiot: złożyć wniosek o uzgodnienie warunków rekultywacji (według starych przepisów), oczekiwać na odpowiednie pismo urzędu dotyczące wspomnianych przepisów przejściowych, czy złożyć wniosek o uzgodnienie projektu planu remediacji (według nowych przepisów)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX