Jak w obszarze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zagrodowej i handlu wielkopowierzchniowego należy wyznaczyć strefy planistyczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa w art. 13m ust. 1 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. - zostaną wyznaczone obszary uzupełnienia zabudowy w ramach istniejącej zabudowy. W tych obszarach istniejąca zabudowa to: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa zagrodowa i zabudowa handlu wielkopowierzchniowego.

Jak w takim obszarze należy wyznaczyć strefy planistyczne, o których mowa w art. 13c ust. 2 u.p.z.p.?

Czy można wyznaczyć na nim jedną strefę z zabudową mieszkaniową jednorodzinną na cały obszar uzupełnienia zabudowy i czy wtedy będzie możliwość wydania decyzji warunków zabudowy – dalej DWZ - np. na zabudowę zagrodową?

Czy jednak strefy powinny być wyznaczone zgodnie z istniejącą zabudową, natomiast wydanie pozytywnej DWZ na dany rodzaj zabudowy będzie uzależniony od tego, czy znajduje się w odpowiedniej strefie?

Tj. np. nie można wydać DWZ na zabudowę zagrodową, mimo że nieruchomość znajduje się na obszarze uzupełnienia zabudowy i posiada dobre sąsiedztwo, ponieważ znajduje się ona w strefie z zabudową mieszkaniową jednorodzinną.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX