Jak uzyskać pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji z zakresu decyzji o pozwoleniu na budowę, co do której inwestor zamierza zrezygnować w części?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla zakresu z decyzji PnB, co do której inwestor zamierza zrezygnować w części, poprawnym tokiem postępowanie będzie:

1) pozyskanie decyzji wygaszeniowej z art. 162 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) – dalej k.p.a. dla części zakresu wynikającego z decyzji PnB, co do którego inwestor zdecydował się zrezygnować

2) kwalifikacja odpowiedniego projektanta w projekcie budowlanym oraz dzienniku budowy, że dokonane zmiany (rezygnacja części zamierzenia) to nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego w myśl art. 36a ust. 5a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. - odstępstwo dot. zmiany w zakresie ochrony przeciwpożarowej - zatem odstępstwo to będzie uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Czy też w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla ww. zakresu z decyzji PnB niezbędne będzie wygaszenie z art. 162 k.p.a. lub zmiana DŚU uprzednio przed pozyskaniem decyzji wygaszeniowej dot. PnB?

Pozwoleniem na budowę objęte jest: budowa stanowiska autotransformatora, budynku potrzeb własnych, budynku sprzętu p.poż, budynku pompowni ppoż wraz ze zbiornikami ppoż wraz instalacjami technologicznymi dla zadania dot. rozbudowy stacji elektroenergetycznej. Inwestor w ramach zmiany zakresu inwestycji zrezygnował z realizacji instalacji zraszaczy oraz budynku przepompowni. Zmiany dotyczą usunięcia z zamierzenia budowlanego budynku pompowni p.poż wraz z instalacjami technolog. oraz instalacjami zraszaczowymi dla stanowisk autotransformatorów. Pozostają natomiast zbiorniki ppoż, dla których przewiduje się zmiany w zakresie ich zakopcowania w miejscu usuniętego budynku pompowni. Dodatkowo z zakresu decyzji PnB przewiduje się zmiany w zakresie przyłącza wodociągowego do zbiorników. W warunkach określonych w DŚU wskazano, że w celu ochrony przeciwpożarowej autotransofrmatorów zastosowanie zostanie wodna instalacja gaśnicza, z której elementów jak wskazano wyżej inwestor rezygnuje.

Czy rodzi to konieczność zmiany DŚU lub jej wygaszenia bądź też jak wskazano w pytaniu nie ma konieczności zmian w DŚU?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX