Jak ustalić wysokość grzywny w celu przymuszenia wykonania obowiązku organu nadzoru budowlanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w sytuacji, jeśli ostateczną decyzją organu nadzoru budowlanego nałożono obowiązek: 1. dokonania rozbiórki budynku mieszkalnego, 2. doprowadzenia działki w zakresie ukształtowania do stanu sprzed wydania (uchylonej) decyzji o pozwoleniu na budowę, to wysokość grzywny w celu przymuszenia należy ustalić wyłącznie w oparciu o art. 121 § 5 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479) - dalej u.p.e.a.?

Obowiązek doprowadzenia działki do takiego stanu jest ściśle związany z dokonaniem rozbiórki, która to rozbiórka musi owo doprowadzenie poprzedzać. Pytanie rozciąga się ogólnie na sytuacje, w których orzeczono nakaz rozbiórki oraz dodatkowo np. obowiązek uporządkowania terenu po zakończeniu prac.

Jeśli przykładowo doszłoby do rozbiórki obiektu, ale obowiązek uporządkowania terenu nie zostałby wykonany, to czy podstawą do obliczenia grzywny wciąż byłby art. 121 § 5 u.p.e.a., czy też w tym zakresie należałoby orzec grzywnę na zasadach ogólnych przewidzianych dla egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX