Jak ustalić właściwość miejscową organu administracji publicznej w sprawie świadczeń z pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

OPS A przesłał do nas wniosek o pomoc pana, celem załatwienia wg właściwości miejscowej. Wniosek jest z 21.12.2023 r., a w dniu 18.01.2024 r. przedłużono w OPS A postępowanie i wyznaczono termin załatwienia sprawy na 21.02.2024 r. Przekierowany wniosek z dokumentacją tamtego OPS wyszedł do nas 22.02.2024 r. (1 dzień po terminie załatwienia sprawy), dostaliśmy go 26.02.2024 r.

Przy czym: pan nie jest nigdzie zameldowany, ostatni meldunek miał w gminie A. W naszej gminie pomieszkuje z żoną i dziećmi (wspólnymi i małżonki). Jest uzależniony od alkoholu, więc kiedy zaczyna pić, żona wygania go z domu i on wyjeżdża do swojego ojczyma do gminy A. Wraca jak wytrzeźwieje – czas trzeźwienia jest różny, czasem kilka dni, czasem ponad miesiąc. W rodzinie jest też NK.

W gminie A na dzień złożenia wniosku pan miał przyznane mieszkanie, ale przebywał w nim sporadycznie, na wywiad przyjechał specjalnie do gminy A z gminy naszej, co jest zapisane w wywiadzie, sporządzonym przez gminę A i pan jest ujęty jako osoba samotnie gospodarująca. Na dziś sytuacja zmieniła się na tyle, że pan już tego mieszkania w gminie z OPS A nie ma, bo wypowiedziano mu umowę najmu. W naszej gminie on nie jest osobą samotnie gospodarującą, tylko z rodziną.

Co robić?

Czy zakładać spór kompetencyjny?

Co z terminami?

Tak naprawdę wniosek powinien być załatwiony do 21.02.2024 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX