Jak ustalić właściwość miejscową gminy w sprawach pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ustalić właściwość miejscową?

Czy na gruncie ustawy o pomocy społecznej zgodnie z art. 101 u.p.s. klientkę X można uznać za mieszkankę gminy, jeżeli: osoba ta będąc już pełnoletnią zamieszkuje w Domu Dziecka na terenie gminy, natomiast nie posiada żadnego zameldowania na pobyt stały?

Ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały jest inna gmina, która ponosi koszty pobytu Pani X w placówce opiekuńczo wychowawczej (Dom Dziecka). Ponadto do gminy ostatniego zameldowania na pobyt stały przesłano Indywidualny Program Usamodzielnienia Pani X. Klientka wnosi o świadczenia z pomocy społecznej w formie zasiłków celowych, okresowych, oraz skierowania do mieszkania chronionego.

Czy należy rozpatrzyć jej wniosek tylko w oparciu o założenia ustawy o pomocy społecznej (art. 101) czy też należy uwzględnić zapis art. 143 ust. 3 ustawy o pieczy, który mówi, że wniosek o przyznanie pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych składa się w powiecie właściwym ze względu na miejsce osiedlenia?

Czy fakt składania wniosku w miejscu osiedlenia jest jednoznaczny z rozpatrzeniem tego wniosku przez gminę miejsca pobytu?

Należy dodać, że Pani X złożyła wniosek o lokal w tutejszym Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej i swoją przyszłość wiąże z aktualnym miejscem pobytu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX