Jak ustalić wielkość modernizacji zwiększającej wartość budynku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma dokonuje termomodernizacji budynku siedziby.

Część budynku to biura (około 62%) służą działalności zwolnionej z opodatkowania, zaś pozostała część (około 38%) to wynajmy - opodatkowane stawką VAT 23% więc służą działalności opodatkowanej . Jako kryterium podziału przyjęto powierzchnię użytkową pomieszczeń. Części wspólne,tj. korytarze i klatki schodowe są ujęte w działalności zwolnionej. Termomodernizacja będzie się odbywała kilkoma etapami dokumentowanymi fakturami. Zgodnie w podziałem procentowym od części zwolnionej z opodatkowania podatek VAT będzie zwiększał wartość inwestycji, w części służącej sprzedaży VAT opodatkowanej będzie odliczony. Wartość przyjęta do OT będzie się składała z sumy wartości netto wszystkich faktur oraz z podatku VAT nieodliczonego służącego sprzedaży zwolnionej z opodatkowania. Następnie zgodnie z podziałem procentowym będzie przebiegała amortyzacja, tzn. około 62% amortyzacji miesięcznej to działalność administracyjna, zaś ok. 38% to pozostałe koszty operacyjne. Problem polega na tym, że na przestrzeni kilku etapów, w których będzie się odbywała termomodernizacja, zmienia się procentowy udział powierzchni biur i wynajmów, tzn. kolejne biura są wynajmowane bądź też najem się kończy. Struktura podziału powierzchni użytkowej na początku prac będzie inna niż w momencie oddania inwestycji do użytkowania. Dla kolejnych faktur udział procentowy podatku nieodliczonego dotyczącego sprzedaży zwolnionej i odliczonego dotyczącego działalności opodatkowanej może się różnić.

Jak ustalić wielkość modernizacji zwiększającej wartość budynku.

Czy należy tutaj brać pod uwagę jakieś korekty podatku pod kątem zmiany przeznaczenia budynku dla sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej w związku ze zmianami procentowymi powierzchni?

Czy na koniec zadania dokonać jednorazowej korekty dotyczącej wszystkich faktur dopasowującej do struktury z dnia rozliczenia inwestycji?

Moim zdaniem bardziej prawidłowa jest korekta jednorazowa.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX