Jak ustalić strony postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Jak ustalić strony postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej?

Zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) – dalej pr. bud. przez obszar oddziaływania obiektu rozumie się teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, w prowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.

Czy za strony postępowania należy uznać właścicieli, zarządców i użytkowników wieczystych nieruchomości znajdujących się pod promieniowaniem ponadnormatywnym, czyli przekraczającym 0,1W/m2 niezależnie od faktu, czy faktycznie na działkach tych znajdują się miejsca dostępne dla ludzi w obszarze tego promieniowania?

W jaki sposób określić miejsca dostępne dla ludzi?

Czy należy wziąć pod uwagę jedynie stan faktyczny, tzn. sposób w jaki dany teren jest wykorzystywany aktualnie?

Możliwy, pod względem prawnym, sposób wykorzystania terenu, jest oczywiście kształtowany poprzez zapisy miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Co jednak w przypadku, gdy takiego planu brak?

Czy potencjalną zabudowę, w której mogły by być miejsca dostępne dla ludzi, należy rozpatrywać w kontekście stanu prawnego, który wynika albo z planu miejscowego, albo z istniejącej w obrocie prawnym ostatecznej decyzji administracyjnej (wyrok NSA z 2.12.2015 r., II OSK 832/14 oraz z 31.05.2010 r., II OSK 719/09)?

Czy w przypadku, jeśli stan prawny nieruchomości nie został uregulowany ani przepisami prawa miejscowego, ani decyzją o warunkach zabudowy, względnie decyzją o lokalizacji inwestycji celu publicznego, za miejsca dostępne dla ludności może być uznawany tylko taki teren, który jest aktualnie zagospodarowany w sposób umożliwiający taki dostęp (wyrok z 21.05.2014 r., II OSK 2907/12)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX