Jak ustalić rzeczywistego właściciela przy wypłacie dywidendy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 24 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W art. 4a pkt.29 CIT zostało zdefiniowane pojęcie rzeczywistego właściciela. W punkcie "a" tegoż przepisu wskazany jest m.in. warunek do spełnienia: rzeczywisty właściciel to ten kto otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części.

Kto jest rzeczywistym właścicielem dywidendy wypłacanej przez polskiego płatnika, czy podmiot bezpośrednio uprawniony do otrzymania dywidendy z tytułu posiadania 55% udziałów - szwedzka spółka "A", czy też szwedzka spółka "B", posiadająca w Spółce "A" 100 % udziałów?

Czy ustawodawca wskazując warunek" to ten kto otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części" miał na myśli podmiot rzeczywiście prowadzący działalność gospodarczą - bezpośredniego udziałowca,czy też warunek ten ma sięgać aż do beneficjenta rzeczywistego?

W pierwszym przypadku właścicielem rzeczywistym będzie Spółka "A" w drugim przypadku właścicielem rzeczywistym będzie Spółka "B".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX