Jak ustalić początek biegu przedawnienia roszczeń wynikających ze stosunku rachunku bankowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Błaszko Adam
Odpowiedzi udzielono: 26 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 731 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny – dalej k.c., roszczenia wynikające ze stosunku rachunku bankowego przedawniają się z upływem lat dwóch - bardzo proszę o odpowiedź w zakresie ustalenia początku biegu przedawnienia roszczeń.

Chodzi o sytuację, w której brak jest obrotów na koncie klienta, a bank pobiera wynikające z umowy prowizje za prowadzenie rachunku, wobec braku środków na koncie powstaje saldo ujemne (należność banku).

Zgodnie z art. 120 k.c. bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Zgodnie z umową zawartą z klientem za czynności związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bank będzie pobierał opłaty i prowizje zgodnie z obowiązującą taryfą prowizji i opłat za czynności i usługi bankowe.

Prowizje i opłaty pobierane są w różnych terminach, tj.: niezwłocznie w dniu złożenia albo wykonania dyspozycji (np. za płatność kartą), cyklicznie (np. prowizja za prowadzenie rachunku na koniec każdego m-ca do momentu rozwiązania umowy).

Jeśli bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia wymagalności, to czy należy ustalać w odniesieniu do powstania pierwszej zaległości na koncie, czy każdej odrębnie (np. prowizja pobierana cyklicznie ostatniego dnia m-ca do momentu likwidacji rachunku tj. 31.05.22, 30.06.22, 31.07.22, 31.07.22 itd.)?

Można spotkać też praktykę w bankach, że bieg przedawnienia rozpoczyna się z chwilą wygaśnięcia umowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX