Jak ustalić obowiązki w zakresie cen transferowych, przy spółkach powiązanych? - OpenLEX

Jak ustalić obowiązki w zakresie cen transferowych, przy spółkach powiązanych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A, która w 2021 r. miała 2 wspólników B i C (spółki z o.o.). Spółka B – sprzedała udziały spółce C, spółka C – kupiła udziały od spółki B, spółka B i C nie są powiązane kapitałowo i osobowo. Spółka A i B posiada w zarządzie tą samą osobę. W 2021 r. spółka B sprzedała spółce C udziały za kwotę ponad 2.000.000 zł. Spółka B, która sprzedała w 2021 r. udziały w 2021 r., wykazała następujące kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym: Spółka osiąga dochód podatkowy w 2021 r. (źródła kapitałowe) 2.964.630,42 zł. Spółka osiąga stratę podatkową w 2021 r. (źródła Inne) -128 085,62 zł. Podstawa opodatkowania CIT za 2021 r. (podatkowa) to 2.96. 630,42 zł. RZiS: Zysk bilansowy za 2021 r. 2.272.230,02 zł. Spółka C osiągnęła dochód podatkowy. Spółka A, której wspólnikiem była spółka sprzedająca udziały za 2021 r. (spółka B) i kupująca udziały (spółka B) osiągnęła dochód podatkowy (inne źródła), natomiast nie posiadała za 2021 r. żadnych transakcji kapitałowych, czyli nie wykazała ani dochodu, ani straty podatkowej ze źródeł kapitałowych. Spółka A i B posiada w zarządzie tą samą osobę. Obie spółki A i B i C to podmioty krajowe nie korzystające ze zwolnienia z art. 7 CIT oraz art. 17 CIT.

Czy ww. spółki A, B i C mają obowiązek złożenia informacji o cenach transferowych za 2021 r. na druku TPR-C oraz dokumentację cen transferowych w zakresie transakcji zakupu/sprzedaży udziałów na kwotę ponad 2.000.000?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX