Jak ustalić, iż to właśnie poprzedni właściciel jest sprawcą wyłączenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta otrzymał dokumenty z inwentaryzacji budynku mieszkalnego dokonaną przez nowego właściciela działki. Na daną działkę została wydana decyzja zezwalająca na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej na powierzchnię 0,0220 ha (na poprzedniego właściciela). Zgodnie z wykazem zmian danych ewidencyjnych pod użytek B wyłączono 0,0400. Zatem pow. 0,0150 wyłączono z produkcji rolnej bez wymaganej decyzji. W akcie notarialnym określono, iż działka jest zabudowana wolnostojącym obiektem parterowym wybudowanym w technologii drewnianej o powierzchni zabudowy 40 m2, powierzchni całkowitej 60 m2. Sprawcą wyłączenia jest więc najprawdopodobniej poprzedni właściciel działki.

Jak ustalić, iż to właśnie poprzedni właściciel jest sprawcą wyłączenia?

Czy akt notarialny z zapisem jak wyżej będzie wystarczającym dokumentem?

Kto będzie stroną we wszczętym postępowaniu - obecny właściciel i poprzedni?

Czy należy wezwać o wyjaśnienia obecnego właściciela (w końcu to on zgłosił zmiany w ewidencji) i dopiero później w razie potrzeby poprzedniego?

Nadmienię, iż szkic polowy załączony do wykazu ma datę wcześniejszą niż akt notarialny (więc świadczy o tym, iż wyłączenia dokonał poprzedni właściciel).

Czy naliczaną należność (podniesioną o 10%, ponieważ działka objęta jest MPZP) należy obciążyć sprawcę wyłączenia?

A co z opłatami rocznymi - czy przechodzą one ze sprawcy na nowego właściciela?

Czy przy naliczanych opłatach zgodnie z art. 28 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l. należy zastosować art. 12a u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX