Jak ustalić czy jednostka samorządu terytorialnego działa jako podatnik VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 15 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W interpretacji ogólnej Nr PT1.8101.3.2019 Ministra Finansów z 10.06.2020 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego stwierdzono, iż "w odniesieniu do określonych czynności związanych z realizacją zadań w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego nie występują w roli podatników VAT i tym samym ich wykonywanie nie podlega opodatkowaniu VAT, o ile spełnione są omówione wcześniej przesłanki, w szczególności, gdy wykonywanie tych czynności jest podporządkowane ścisłemu reżimowi publiczno-prawnemu, a pobierane opłaty nie mogą być uznane za rzeczywistą równowartość świadczenia".

Jak rozumieć ostatnią część tego zdania?

Co uznać za "ścisły reżim publiczno-prawny"?

W interpelacji tej mówi się o niepodleganiu VAT czynności świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego "o ile spełnione są omówione wcześniej przesłanki, w szczególności, gdy wykonywanie tych czynności jest podporządkowane ścisłemu reżimowi publiczno-prawnemu, a pobierane opłaty nie mogą być uznane za rzeczywistą równowartość świadczenia". W naszej szkole opłata za jeden obiad wynosi 7,00 zł, w innej opłata ta wynosi 2,80 zł.

Czy można uznać, że w obu jednostkach wykonywane czynności niepodlegające VAT i w obu przypadkach nie zachodzi "pełna ekwiwalentność"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX