Jak traktować zakup narzędzi, które są przewidziane do odsprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma wykonuje na zlecenie klienta wyroby. Do ich wykonania niezbędny jest zakup odpowiednich narzędzi specjalnych do produkcji danego modelu - kupuje je zleceniobiorca (wartość powyżej 10.000 zł)

Na narzędziach najpierw odbywa się produkcja prototypowa, dopiero potem uruchamiana jest produkcja seryjna (przewidywany okres trwania 5 lat). Kontrakt, który podpisaliśmy z klientem zawiera adnotacje, że właścicielem narzędzi i praw do wszystkich elementów zw. z projektem jest klient. Nasza firma płaci za narzędzia, a następnie następuje refundacja kosztów - do 1 roku w płatnościach np 50%, 25% i 25%. Kontrakt zakłada, że cena zakupu narzędzi wkalkulowana jest w cenę jednostkową wytwarzanych wyrobów.

Czy możemy uznać sprzedaż narzędzi i koszt z tego tytułu w tym samym czasie, czy trzeba czekać podatkowo i księgowo do momentu zapłaty za całość narzędzi? Co w przypadku, gdy klient zapłaci w ratach, ale na przestrzeni dwóch lat? Czy do momentu otrzymania za nie pełnej zapłaty możemy je traktować jako nasze środki?

Jak traktować zakup narzędzi, które są przewidziane do odsprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX