Jak traktować odpady powstające w ramach działalności gospodarczej rolnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie przewija się cały czas wątek nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne - zwane nieruchomościami niezamieszkałymi (tudzież mieszanymi).

Jednakże jak traktować gospodarstwa rolne, które właściwie można traktować jako nieruchomości mieszane, bo na pierwszej części nieruchomości stoi dom, gdzie zamieszkują mieszkańcy (rolnicy), a na drugiej części jest budynek, gdzie ten mieszkaniec (rolnik) produkuje masowo: sery, wino, mleko, jajka itp.?

Produkty te pakuje do opakowań plastikowych, szklanych, papierowych, nakleja etykiety, kapsluje swoje produkty nakrętkami plastikowymi, albo korkami drewnianymi, a jajka wkłada do wytłaczanek papierowych lub plastikowych itp. I nie mówimy tu o ilościach na użytek domowy, tylko już ilościach masowych (co nie znaczy, że jest tam przedsiębiorstwo z halą i maszynami). Odpady, które produkuje rolnik, często trafiają do koszy na śmieci domowych danego gospodarstwa rolnego (bo są to odpady komunalne: papier, szkło, plastik, bio), bo szklana butelka się zbiła (w ilości 100 szt. - paleta przewróciła), opakowanie plastikowe się zużyło (w ilości 200 szt. - np. ser czy mleko się przeterminowało i trzeba to zutylizować, więc opakowania są wyrzucane do domowego śmietnika), etykiety zamokły (np. 5 kartonów po 10 kg), wytłaczanki plastikowe się połamały i do odbioru przygotowano 16 worków z odpadem plastikowym - rolnicy słusznie zauważają, że nie prowadzą działalności gospodarczej, tylko rolniczą i są zwolnieni z różnego rodzaju obciążeń czy obowiązków wynikających z ustaw. Jednakże jako producenci zasilają swoimi odpadami system GOK, nie wnosząc do niego żadnych opłat z tytułu odbioru czy zagospodarowania tych odpadów.

Czy taki producent powinien mieć deklarację lub umowę na odbiór odpadów produkowanych przez siebie w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX