Jak traktować dla celów amortyzacji poszczególne elementy sieci informatycznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2011 r., IPPB5/423-767/10-4//IŚ, anteny przekazujące sygnał sieci teleinformatycznej, podobnie jak słupy, na których są montowane, powinny być amortyzowane stawką 4,5% rocznie (KŚT 210), natomiast urządzenia typu router, karty radiowe, itp. amortyzujemy stawką 30% rocznie (KŚT 491).

Załóżmy zatem, że mamy do czynienia z sytuacją, że punkty A, B, C (znajdujące się na dachach budynków, jeden obok drugiego) są połączone kablem, następnie punkty D, E, F (kolejne dachy, jeden obok drugiego, ale odległe od pierwszej grupy budynków) także połączone kablem, natomiast do C i F są przyłączone anteny, które zapewniają łączność pomiędzy grupami budynków (A, B, C) i (D, E, F).

Czy w tej sytuacji zespoły komputerowe (np. A, B, C) należy traktować jako oddzielne środki trwałe?

Naturalnie, że można je dowolnie usytuować (pozamieniać) i sieć w obrębie tych 3 budynków nadal będzie działać, ale jeśli odłączymy komputer B, to sygnał z A do C nie dotrze i sieć nie będzie działać.

Czy zatem wszystkie 3 komputery należy traktować łącznie, wraz z okablowaniem jako 1 środek trwały (KŚT 491), czy też okablowanie stanowi odrębny środek trwały (KŚT 210) i komputery odrębny (KŚT 491)?

Podobnie z antenami - czy w tej sytuacji stanowią one odrębne środki trwałe, będąc zamontowane na kominach budynków C i F, jeśli dodatkowo odłączenie jednej z nich spowoduje brak sygnału i dostępu do internetu w grupie budynków (D, E, F)?

Podsumowując, jeśli w przedstawionej sytuacji odłączymy jedno urządzenie (antenę, komputer/router, zdemontujemy kabel), zakłóci ono funkcjonowanie całej lub części sieci.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX