Jak starosta powinien rozpatrzyć pismo RDOŚ w związku z art. 362 p.o.ś. dot. prowadzonej uprawy ziemniaków przemysłowych do skarmiania zwierząt w gospodarstwie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak starosta powinien rozpatrzyć pismo RDOŚ w związku z art. 362 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973) – dalej p.o.ś. dot. prowadzonej uprawy ziemniaków przemysłowych do skarmiania zwierząt w gospodarstwie?

Podmiot prowadzi wyłącznie działalność rolniczą, a nie prowadzi żadnej działalności związanej z wykorzystywaniem bądź zbieraniem odpadów, w tym popiołów, które zdaniem zgłaszających interwencję miały być wykorzystywane jako środki wspomagające produkcję roślinną. Podczas kontroli WIOŚ nie stwierdził, aby wykorzystywane były odpady na terenie kontrolowanym, ani by były one zbierane lub magazynowane. Podczas kontroli pobrano próbki gleby do badań i przeprowadzono analizy na zawartość cynku, kadmu, miedzi, niklu, ołowiu, chromu, rtęci, a także odczynu pH gleby. Z przedstawionych analiz próbek gleby wynika, że próbki zmieszane pobrane z głębokości do 0,25 m ppt nie wykazują przekroczeń w odniesieniu do norm wyznaczonych w rozporządzeniu w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, w odniesieniu do I lub II grupy gruntów. Zatem analiza sprawozdania z badań pozwala na stwierdzenie, że zmieszane próbki gleby z danego terenu (trzy działki dzierżawione od osób fizycznych) nie wykazują zanieczyszczenia, które mogłoby być uznane za szkodę w środowisku w powierzchni ziemi w rozumieniu przepisów ustawy szkodowej. Natomiast jedna z próbek pojedynczych (z innej działki) wykazująca zdaniem WIOŚ "znaczące przekroczenia wskaźników" (nie podano w odniesieniu do jakich norm) nie może być brana pod uwagę w odniesieniu do wytycznych rozporządzenia. W piśmie przekazanym RDOŚ poinformował, że zwiększone zawartości metali ciężkich w pojedynczej próbce gleby nie mogą być podstawą prowadzenia postępowania w trybie ustawy szkodowej. Ponadto nie stwierdzono, by podmiot prowadził działalność stwarzającą ryzyko określoną przepisami tej ustawy.

Jaką ścieżką starosta powinien wykonać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX