Jak stacja paliw płynnych powinna realizować obowiązek wyposażenia jej w urządzenia do sygnalizacji wycieku produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bzinkowska Teresa
Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2010 r.

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie(Dz.U. z 2005r. Nr 243, poz.2063 z późn. zm.)- dalej r.w.t.b.s. stacje paliw płynnych powinny być wyposażone m.in. w: urządzenia do sygnalizacji wycieku produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych; (§ 97 ust. 1 pkt 3 r.w.t.b.s.). Stacja paliw (po modernizacji) została wyposażona w zbiorniki magazynowe dwupłaszczowe, w których przestrzeń pomiędzy ściankami zbiornika wewnętrznego i zewnętrznego jest monitorowana i w przypadku pojawienia się tam produktów naftowych uruchamiany jest stosowny alarm.

Czy posiadanie tego typu zbiorników (z podwójnym płaszczem) jest wystarczające do spełnienia wymagań § 97 ust. 1 pkt 3 r.w.t.b.s.? Czy wymagany jest także inny monitoring, w szczególności posiadanie otworów obserwacyjnych (piezometrów)?

Omawiana stacja paliw płynnych nie miała dotychczas obowiązku (w formie wydanej decyzji administracyjnej) prowadzania monitoringu wód podziemnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX