Jak spółka powinna potraktować koszty związane z produkcją próbną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka w związku z wymaganiami rynku przeprowadza modernizację procesu produkcji. W aktualny proces produkcji włącza zestaw specjalnych urządzeń, które powinny poprawić parametry jakościowe produktu. Operacja ta wymaga dodatkowych prac dostosowujących elementy aktualnego procesu zsynchronzujących go z dodatkowymi urządzeniami. Spółka dzierżawi urządzenie przez okres 2 tygodni. W tym czasie produkuje, produkcja zostanie sprzedana. Od pozytywnych wyników jakościowych produkowanego w tym czasie produktu zależeć będzie zakupienie i zamontowanie tych urządzeń na stałe do procesu. W związku z tym spółka wynajmie urządzenie przemysłowe na określony czas, po którym jeżeli nastąpi poprawa parametrów jakościowych produktu i wysoki stopień krystalizacji – zapadnie decyzja o zakupie urządzenia. Spółka otrzyma fakturę za dzierżawę urządzenia (od firmy z UE), plus fakturę za transport i za ewentualne dodatkowe koszty (związane z podróżą).

Jak spółka powinna potraktować próbną inwestycję?

Czy nakłady poniesione na dostosowanie linii produkcyjnej do wynajmowanego urządzenia, faktura za najem oraz transport powinny zwiększyć wartość środka trwałego (obecna linia produkcyjna) czy powinny być rozliczone w bieżących kosztach?

Wytworzona w tym czasie produkcja próbna, która zostanie sprzedana – czy zwiększy wartość środka trwałego?

Jak zaklasyfikować przychód z tej produkcji?

Co w przypadku, gdy inwestycja okaże się chybiona – czy możemy odpisać w koszty zgodnie z art. 15 ust. 4f o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji?

Co w takiej sytuacji z kosztami produkcji próbnej, które stanowią bezpośredni koszt wytworzenia?

W momencie testów nie wiemy czy inwestycja spełni rezultat, czy też nie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX