Jak się ma zastosowanie art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do przyrostu wynagrodzenia z ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego w 2010 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 11 sierpnia 2010 r.

PYTANIE

Jak się ma zastosowanie art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do przyrostu wynagrodzenia z ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego w 2010 r.?

Czy pracodawca przeznaczając 40% wzrostu kontraktu może zaliczyć do podwyżek płac uprzednio wprowadzone podwyżki wynikające z ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców?

Większość pracodawców posługuje się interpretacją, która określa wzrost kontraktu w stosunku - rok 2009 do poprzedniego 2008 (kontrakty są wieloletnie, przy czym podpisywane są liczne aneksy, a całkowity obraz wzrostu wskazuje realne wykonanie kontraktu, które można określić po ostatecznym rozliczeniu roku rozrachunkowego z NFZ). Przy czym podwyżki udzielone na początku każdego roku aż do uchylenia ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw w 2010 r., pracodawca chciałby włączyć do puli podwyżek zamykającej się w 40% zwyżki kontraktu.

Czy jest to możliwe?

Czy można również zaliczyć do podwyżek z tytułu art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej inne udzielone w tym samym roku podwyżki wynagrodzeń, nawet indywidualne lub dla niektórych grup zawodowych, udzielone wcześniej, przed negocjacjami ze związkami sposobu podziału puli podwyżek wynoszącej 40% zwiększenia kontraktu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX