Jak rozwiązać wadliwie podpisane porozumienie dotyczące informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Latos - Miłkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca i zakładowe organizacje związkowe podpisały porozumienie w oparciu o art. 24 ust. 1 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Porozumienie zostało zawarte z dwiema reprezentatywnymi organizacjami związkowymi z pośród czterech organizacji, w tym czasie funkcjonujących w spółce. Obecnie do porozumienia chce przystąpić kolejna reprezentatywna organizacja związkowa, która powstała po dacie zawarcia porozumienia. Strona związkowa porozumienia nie wyraża zgody na przystąpienie do porozumienia nowej organizacji związkowej, uzasadniając, że nie ma takiej możliwości od strony prawnej.

Czy w obecnej chwili istnieje możliwość rozwiązania wskazanego wyżej porozumienia poprzez pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przez pracowników co do spełniania przez to porozumienie wymogów określonych w art. 24 ust. 1 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji?

Jeżeli taka możliwość istnieje, to w jakim trybie takie zastrzeżenie powinno być zgłoszone i kto jest uprawniony do jego zgłoszenia?

Czy porozumienie zostać rozwiązane na wniosek grupy pracowników?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX