Jak rozstrzygnąć sprawę prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego oraz która gmina jest właściwa do wypłaty świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 13.02.2023 r. Ośrodek otrzymał informację ze szpitala odnośnie pacjenta X (bez kontaktu logicznego), który nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując adres zamieszkania tutejszej gminy. Pod wskazanym adresem zamieszkuje osoba Y, która w oświadczeniu z dnia 20.02.2023 r. wskazała, że z X prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Bezpośrednio ze szpitala X trafił do ZOL. Od miesiąca marca 2023 r. X jest uprawniony do zasiłku stałego z Ośrodka. W składzie rodziny uwzględniono X i Y, zgodnie z oświadczeniem Y o prowadzonym wspólnie z X gospodarstwie domowym.

W dniu 25.04.2023 r. Y przedłożyła pismo - oświadczenie, że od dnia 16.03.2023 r. (rozpoczęcia pobytu X w ZOL) nie prowadzi z X wspólnego gospodarstwa domowego. Jednocześnie Y wskazała, że w momencie, kiedy X powróci do domu ponownie będą prowadzili wspólne gospodarstwo domowe, zaznaczając "iż jego centrum życiowym było i będzie w tutejszej gminie".

Należy nadmienić, że X (nadal bez kontaktu logicznego) ma meldunek stały w innej gminie, nie posiada zameldowania czasowego, a zapisy umowy najmu mieszkania zajmowanego przez X i Y dotyczą wyłącznie Y (opłaty za odpady były i są odprowadzane za jedną osobę).

Jak rozstrzygnąć sprawę prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego (Y składa różne oświadczenia, w zależności od okoliczności) oraz która gmina jest właściwa do wypłaty świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX