Jak rozpatrzeć wniosek o świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak rozpatrzeć wniosek o świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywatela Ukrainy przybywającego na terytorium RP, w zw. z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy?

Obywatel Polski złożyła wniosek o świadczenie na pięciu obywateli Ukrainy. Osobom tym, zostały nadane numery PESEL. We wnioskach o nadanie numer PESEL, obywatele oświadczyli, iż przybyli na terytorium RP dnia 25.08.2023 r. I taka data wjazdu widnieje w rejestrze ewidencji PESEL. Od osoby wnioskującej wiemy, że osoby te wjechały do Polski od strony Litwy.

Jedynym dokumentem, jaki przedłożyli w organie wykonawczym gminy był dokument poświadczający przekroczenie granicy Federacja Rosyjska - Łotwa w miejscowości Ventuli. Od 1 kwietnia 2023 r. w systemie Źródło organ sprawdza historię przekroczeń granicy obywateli Ukrainy. Jednak wobec tych osób w systemie Źródło widnieje komunikat - brak danych.

Na organie przyznającym i wypłacającym ww. świadczenie spoczywa obowiązek weryfikacji wszystkich danych zawartych we wniosku, a szczególnie daty wjazdu. Zgodnie z art. 13 ust. 1 specustawy ukraińskiej, świadczenie pieniężne może być przyznane nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy do RP.

Aby ustalić datę wjazdu tych osób na terytorium Polski organ wystosował wniosek o udostępnienie danych do Straży Granicznej, kiedy konkretni obywatele Ukrainy wjechali na terytorium Polski oraz czy przekroczenie polskiej granicy zakwalifikowano jako wjazd do Polski pozostający w zw. z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy?

Straż Graniczna nie udzieliła odpowiedzi, powołując się na art. 97 specustawy ukraińskiej. Jednak w systemie Źródło te dane nie widnieją.

Jak ustalić datę wjazdu tych obywateli Ukrainy na terytorium Polski oraz jak ustalić, czy przekroczenie polskiej granicy przez te osoby zakwalifikowano jako wjazd do RP pozostający w zw. z działaniami wojennymi?

Skoro nie ma tych danych w systemie Źródło i nie można ich zweryfikować, to na jakiej podstawie przyznać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX