Jak rozliczyć wyrównanie zasiłku i wynagrodzenia chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Jak rozliczyć podatkowo chorobę, za którą wypłacono wynagrodzenie chorobowe uznaną przez sąd w kolejnym roku podatkowym za wypadek przy pracy?

Były pracownik w 2013 r. przebywał przez 2 i pół miesiąca na zwolnieniu lekarskim w związku ze schorzeniem kręgosłupa. Nie został wówczas uznany wypadek przy pracy, w związku z czym zostało za ten okres wypłacone wynagrodzenie chorobowe, a po upływie 33 dni niezdolności do pracy w danym roku - zasiłek chorobowy. w 2016 r. sąd uznał decyzję za niesłuszną i wydal wyrok kwalifikujący tą chorobę (zdarzenie) jako wypadek przy pracy. W grudniu 2016 r. została na tą osobę (w 2016 r. nie jest naszym pracownikiem i nie uzyskał żadnych innych dochodów w naszej spółce) sporządzona korekta list płac za okres choroby (w sumie 3 m-ce podatkowe). W jednym z tych miesięcy system skorygował koszty uzyskania, gdyż nie powinny one wówczas wcale wystąpić, a w związku z tym, że wcześniej było to wynagrodzenie chorobowe były naliczone. Zaliczka została naliczona uwzględniając niejako te ujemne koszty uzyskania. Uwzględniona też w niej została odliczona uprzednio (w 2013 r.) składka zdrowotna, którą podatnik prawdopodobnie sam powinien doliczyć do podatku w rozliczeniu rocznym.W efekcie na informacji PIT-11 za 2016 r. wygenerowanej automatycznie z systemu pojawiły się ujemne koszty uzyskania za jeden miesiąc oraz ujemna składka zdrowotna do odliczenia.

Jak należy prawidłowo wystawić informacje PIT-11 za 2016 r.? Czy powinno się dokonać korekty informacji PIT-11 za 2013 r. w związku z zawyżonymi kosztami uzyskania? Czy należy poinformować podatnika, że kwotę wcześniej (w 2013 r.) odliczonej składki zdrowotnej powinien doliczyć w rozliczeniu za 2016 r. do podatku? W której pozycji na rozliczeniu rocznym ta kwota powinna zostać doliczona?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX