Jak rozliczyć wydatki na budowę placu zabaw, jeśli przedszkole uzyskuje dotacje zwolnione z podatku dochodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik, jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi doradcze oraz przedszkole niepubliczne. Opodatkowany jest na zasadach ogólnych (PKPiR) oraz jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność doradcza jest objęta VAT, a przedszkole korzysta ze zwolnienia. Dla celów działalności przedszkola prowadzona jest odrębna PKPiR, a następnie sumy zbiorcze z "księgi" przedszkola wprowadzane są w odpowiednie kolumny PKPiR podatnika. Pozwala to na dokładne rozliczenie otrzymywanych dotacji, a także jej wydatkowania (dotacja i wydatki nią finansowane są księgowane w kol. 15). Przychody za czesne oraz wyżywienie, podręczniki, wyprawki są księgowane w kol. 7, a koszty nie finansowane dotacją w kol. 10 i 13. Podliczając PKPiR przedszkola za wrzesień wystąpił dochód do opodatkowania. Wszystkie kwoty z PKPiR przedszkola zostały przeniesione do księgi głównej i dochód uległ zwiększeniu.

Czy dochód uzyskany z działalności przedszkola może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 u.p.d.o.f. w przypadku, gdy podatnik zamierza wybudować plac zabaw?

Teren ten został wynajęty na ten cel na kilka lat, co zwiera się w umowie. Prace będą polegały na przygotowaniu terenu (równanie terenu, zakup ziemi, obsadzenie zielenią), następnie będą montowane konstrukcje: huśtawki, karuzele, "małpi gaj" i inne.

Czy uzyskany dochód z działalności przedszkolnej można uznać za wydatek na zakup urządzenia niezbędnego do prowadzenia przedszkola?

Czy musi być wydatkowany w danym roku podatkowym, czy może być wydatkowany w kolejnym roku (zakładamy, że zima nie pozwoli na wykonanie całości prac)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX