Jak rozliczyć w podatku VAT, zwrot przez kupującego przedmiotu sprzedaży, gdyż nie zapłacił ceny, a prawo własności towaru było zastrzeżone przez sprzedającego do momentu jej zapłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka w poprzednim roku dokonała sprzedaży wyprodukowanego urządzenia, z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej, do momentu uregulowania całej ceny sprzedaży przez kupującego, na podstawie załączonego do umowy harmonogramu spłaty. W umowie zawarto również zapis, iż w przypadku braku zapłaty w ustalonych terminach, Spółka może żądać niezwłocznego wydania przedmiotu sprzedaży oraz domagać się stosownego wynagrodzenia, za jego dotychczasowe zużycie. W przypadku wydania przedmiotu sprzedaży, dotychczas zapłacone przez kupującego raty, zgodnie z umową, mają zostać zaliczone na pokrycie powyższych kosztów zużycia. W chwili obecnej będzie podpisane porozumienie o odstąpieniu od poprzedniej umowy, przekazaniu przedmiotu do dyspozycji Spółki (w dniu podpisania umowy) i zaliczeniu dokonanych do chwili obecnej płatności, na pokrycie wynagrodzenia za zużycie przedmiotu umowy.

Jak praktycznie Spółka powinna udokumentować dokonanie odbioru przedmiotu sprzedaży i zaliczenie zapłaconych kwot jako wynagrodzenie za zużycie?

Czy z datą podpisania porozumienia rozwiązującego, Spółka powinna wystawić fakturę korygującą, do faktury sprzedaży wystawionej w zeszłym roku, na całą pierwotną wartość przedmiotu sprzedaży, a następnie wystawić osobną fakturę sprzedaży jako wynagrodzenie z tytułu zużycia, w wysokości dotychczas dokonanych płatności?

Czy też wystarczy, gdy Spółka wystawi fakturę korygującą pierwotną fakturę sprzedaży na wartość różnicy, tj. kwoty faktycznie niezapłaconej przez kupującego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX