Jak rozliczyć się z pracownikiem za badania odbywające się w innej miejscowości niż siedziba pracodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład pracy mieści się w miejscowości X znajdującej się poza siedzibą zakładu, a także miejscem zamieszkania pracownika. Pracownik otrzymał skierowanie na badania lekarskie okresowe do przychodni mieszczącej się w miejscowości poza miejscem pracy oraz swojego zamieszkania. Z tą przychodnia pracodawca ma podpisaną umowę. Udał się zatem autem prywatnym z miejsca swojego zamieszkania do miejsca, w którym ma zostać przeprowadzone badanie.

Czy w opisanej sytuacji może się ubiegać o zwrot kosztów podroży związanych z przeprowadzeniem tych badan lekarskich?

Zgodnie z art. 229 § 3 k.p. pracownikowi wykonującemu badania w innej miejscowości przysługuje zwrot kosztów podróży przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych (np. bilety komunikacji, przejazd prywatnym autem). Pracodawca, stoi na stanowisku, że pracownikowi należy się jedynie zwrot kosztów przejazdu - w tym przypadku autem prywatnym - z miejscowości w której mieści się siedziba zakładu pracy do miejscowości, w której ma zostać wykonane badanie.

Czy pracodawca ma rację?

Czy badanie lekarskie zawsze trzeba wykonać w czasie pracy, czy też np. również w czasie będąc na urlopie wypoczynkowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX