Jak rozliczyć płatności otrzymane przez pośrednika w związku z aktywacją usług telewizyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą na podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzi salon sprzedaży dużej telewizji satelitarnej (działa jako jej pośrednik). Jej zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby potencjalny klient podpisał umowę z dostawcą tejże platformy lub też ją przedłużył. Każdy klient przy podpisaniu takiej umowy zobowiązany jest do opłacenia bezzwrotnej opłaty aktywacyjnej, której zasadność pobrania wynika z zawieranej umowy. Przedsiębiorca (pośrednik) pobiera tą opłatę w gotówce, a następnie przekazuje ją dostawcy telewizji (nie pobiera on przy tym żadnej prowizji). Wszelkie aktywacje, czy też przedłużenia są szczegółowo zapisywane w systemie, a ich wartość nie jest w żaden sposób refakturowana – przedsiębiorca dokonuje płatności na podstawie zestawienia generowanego z systemu na podstawie zawartych, czy tez przedłużonych przez niego umów. Ilość zawartych transakcji ma jednak wpływ na wartość faktury sprzedaży wystawianej przez przedsiębiorcę z tytułu prowizji.

Czy obrót z tytułu pobieranych opłat powinien zostać przez przedsiębiorcę ovatowany (jest on czynnym podatnikiem VAT)?

Czy w związku z pobieraniem opłat od klientów przedsiębiorca powinien stosować kasę fiskalną (przy założeniu, że obrót z tego tytułu przekracza 20 000 złotych)?

Czy występują jakiekolwiek negatywne przesłanki uniemożliwiające przedsiębiorcy przyjmowanie tych opłat za pomocą terminala płatniczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX