Jak rozliczyć nieobecność pracownika, który samowolnie zrezygnował z części badań i następnie musiał je wykonać w innym dniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik otrzymał skierowanie na badania okresowe. Na nim widniał czynnik "kierowanie pojazdem w ramach obowiązków służbowych kat. B". Pracownik samowolnie podczas rejestracji w placówce medycznej zrezygnował z tego badania, gdyż stwierdził, że on nie ma potrzeby kierować autem służbowym. Jednocześnie zdeklarował się, że doniesie poprawione skierowanie (bez zaznaczonego czynnika: kierowanie pojazdem w ramach obowiązków służbowych kat. B). Dział personalny nie wydał mu poprawionego skierowania, gdyż po konsultacji z BHPowcem oraz bezpośrednim przełożonym zdecydowano, że kierowanie pojazdem służbowym może wystąpić na danym stanowisku pracy. Po tym fakcie pracownik musiał ponownie pójść do placówki medycznej i wykonać dwa dodatkowe badani, po czym znów został umówiony do lekarza orzecznika w celu wydania orzeczenia.

Jak rozliczyć dwa dni nieobecności pracownika 14/09/2020 (brak zdolności do wykonywania pracy) oraz 15.09.2020, w którym miał wykonywane dodatkowe badania oraz ponownie umówioną wizytę u lekarza orzecznika?

Czy dzień 15/09/2020 ponownie można znać jako płatny na czas wykonywania badań?

Jak rozliczyć nieobecność pracownika, który samowolnie zrezygnował z części badań i następnie musiał je wykonać w innym dniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX