Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach naszej działalności - między innymi- wynajmujemy lokale użytkowe dla różnych podmiotów. Obciążamy te jednostki czynszem i co miesiąc wystawiamy faktury VAT dla każdego podmiotu. Jednym ze składników opłaty jest centralne ogrzewanie, co miesiąc pobieramy przedpłatę za ciepło i raz w roku, z reguły w marcu, następuje rozliczenie rzeczywiste dokonane przez firmę zewnętrzną. W wyniku rozliczenia występuje dopłata lub nadpłata za ciepło. W przypadku dopłaty wystawiamy dodatkową fakturę obciążającą, w przypadku nadpłaty wystawiamy faktury korygujące obciążenie za 12, 11, 10 poprzedniego roku aż do wyczerpania kwoty zwrotu.

Jednym z najemców lokalu była spółka cywilna. W styczniu 2018 r. spółka zakończyła działalność i przestała być podatnikiem VAT czynnym. W wyniku rozliczenia ciepła wyszła nadpłata.

Czy spółdzielnia może wystawić w kwietniu 2018 r. faktury korygujące obciążenie za miesiące: listopad i grudzień 2017 r. dla tej spółki i jeżeli otrzymamy potwierdzenie odbioru tych faktur przez jednego ze wspólników ująć je w rejestrze sprzedaży pomniejszając VAT należny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?