Jak rozliczyć koszty nabycia towarów z Chin?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą chciałaby zakupić towary z Chin. W tym celu kontaktuje się z producentem, u którego składa zamówienie w kwietniu 2022 r. na wybrany asortyment płyt głównych. W związku z realizacją zamówienia,opłacenia faktury proforma szybkim przelewem PAYU, otrzymaniu numerów przesyłek, następuje wybór przewoźnika dostawy (firma kurierska), będącego przedstawicielem podatkowym w imieniu podatnika, która to dokonuje zgłoszenia celnego ZC w procedurze uproszczonej bądź ogólnej z odprawą 4000 bądź 4200. Na miejscu w Polsce w maju 2022 r. podatnik otrzymuje dokument PZC/SAD, a następnie opłaca odprawę celną i płatność kwoty VAT wynikającej z zobowiązania podatkowego za towar na podstawie wystawionej przez firmę kurierską faktury, na której ujęto usługę spedycyjną, kwotę VAT za towary, akcyzę i cło, kwoty agencji celnej. W efekcie końcowym kurier w maju 2022 r. dostarcza do siedziby firmy zamówiony towar z Chin.

Co stanowi koszt u podatnika i w jaki sposób należy prawidłowo ująć import towarów z Chin?

W jaki sposób rozliczyć udział agencji celnej w kosztach?

Warto nadmienić, iż polski kurier odbiera przesyłkę z Chin lub następuje odprawa samolotowa i, bez przepakowania i zmiany samochodu, kurier przetransportowuje ją do Niemiec, a stamtąd do Polski jednym i tym samym samochodem. Nie zostaje tutaj wystawiona faktura na rzecz zagranicznej firmy kurierskiej, lecz na polskiego przewoźnika z polskim nr identyfikacyjnym.

Jak rozliczyć w kosztach PKPIR faktu importu towarów, w jakim okresie i co należy uwzględnić w cenie zakupionego towaru?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX