Jak rozliczyć korektę składki zdrowotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2021 r.

PYTANIE

Pracownik w sierpniu uległ wypadkowi w pracy, z wyniku błędu zostało mu we wrześniu wypłacone wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% (nieprawidłowo oznaczone jako wypadek w drodze do pracy) zamiast zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. W październiku pracodawca zauważył błąd i chce dokonać odpowiednich korekt. W tej sytuacji musi skorygować nadpłaconą składkę zdrowotną (100,61 zł) oraz niedopłatę podatku (87 zł). Program płacowy wskazuje że należy w wypłacie korygującej poprawić rodzaj nieobecności. Natomiast wyrównanie nadpłaconej składki zdrowotnej doliczyć pracownikowi w najbliższej wypłacie etatowej oraz doliczyć w niej niedopłatę podatku do US (najbliższa wypłata etatowa będzie wypłacona w listopadzie, za październik). Wskazówki z programu:

1.

"Niedopłata zaliczki podatku (w wyniku odliczenia składki zdrowotnej od wynagrodzenia chorobowego) powinna zostać pobrana pracownikowi w najbliższej wypłacie etatowej poprzez zwiększenie kwoty zaliczki podatku do US".

2.

"W związku z tym, że pracownik nie dokonał jeszcze rozliczenia podatkowego za bieżący rok, pracodawca dokonując obecnie zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej (pobranej) powinien doliczyć do bieżącej zaliczki na podatek dochodowy wcześniej odliczoną kwotę składki zdrowotnej, czyli zwiększyć bieżącą zaliczkę podatku."

Czy takie działanie jest prawidłowe?

Czy pracodawca może tak zrobić, czy pracownik samodzielnie powinien przy rozliczeniu rocznym dopłacić tą kwotę do urzędu skarbowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX