Nowość Jak rozliczać wydatki na zaniechaną inwestycję?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka prowadziła przez ponad 10 lat projekt inwestycyjny budowy bloku gazowo – parowego ("A") Za ten okres (ok. 10 lat) zostały poniesione nakłady w łącznej kwocie ok. 24.000.000 zł. Składały się na nie głównie wydatki fazy przygotowania, w tym opracowania, doradztwo, studia wykonalności, koszty zawieranych umów, wyburzenia, itp. W ostatnim czasie nastąpiła zasadnicza zmiana koncepcji co do budowanego bloku i uznano, że projekt inwestycyjny jest nieopłacalny. Spółka zamierza wykorzystać inne źródło, również kogeneracyjne, które będzie znacznie tańsze w realizacji (w znaczeniu poniesionych nakładów inwestycyjnych). Po zmianie koncepcji budowy bloku został uruchomiony nowy projekt inwestycyjny "B", na który to wpływ mają nakłady inwestycyjne poniesione uprzednio na "pierwotny" projekt "A". Z kolei większość nakładów nie da się odnieść do nowego projektu inwestycyjnego "B". Spółka dokonała formalnego zamknięcia projektu inwestycyjnego "A" i otwarcie nowego projektu "B".

Spółka zastanawia się, czy powinna przeanalizować poniesione nakłady inwestycyjne i stwierdzić (wyodrębnić), które z nich przyczyniły/przyczynią się również do powstania nowego bloku w ramach projektu "B". Zdaniem spółki nakłady te (czyli nakłady zw. z projektem inwestycyjnym "A", które mają również wpływ na projekt inwestycyjny "B", np. koszty wyburzenia, dokumentacji) będą powiększać przyszłą wartość początkową bloku, który powstanie.

Czy nakłady inwestycyjne niedające się odnieść do nowej inwestycji "B" powinny zostać podatkowo potraktowane jako inwestycje zaniechane i powinny zostać do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 4f CIT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX