Jak rozliczać w PIT naprawę samochodu używanego na mocy umowy leasingowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kliś Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Leasingobiorca prowadzący działalność gospodarczą otrzymał fakturę z serwisu samochodowego za naprawę pojazdu z prawem odliczenia 50 % VAT- samochód osobowy użytkowanie do celów prywatnych i służbowych. Naprawa pojazdu została rozliczona ramach odszkodowania AC. Leasingobiorca opłacił 50% VAT nie podlegającemu odliczeniu.Leasingodawca upoważnił serwis samochodowy do odbioru odszkodowania.

Czy otrzymana faktura kosztowa stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy, jeżeli tak to w jakiej wysokości?

Proszę równocześnie o informację czy poniższa interpretacja odnośnie przychodu z tytułu wypłaty odszkodowania ma zastosowanie w danych przypadku: Interpretacja KIS z 16.08.2022 r. 0115-KDIT3.4011.410.2022.3.AWO "Zgodnie z cywilistycznym pojęciem leasingu leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie posiadaczem zależnym, a w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniającej wypłatę odszkodowania ubezpieczenie przysługuje właścicielowi pojazdu (leasingodawcy). Tym samym, w przypadku naprawy bezgotówkowej samochodu używanego na podstawie umowy leasingu, odszkodowanie "wypłacone leasingodawcy", tj. właścicielowi pojazdu, nie stanowi przychodu leasingobiorcy.

Czy w zaistniałej sytuacji bezgotówkowe rozliczenie naprawy pomiędzy Leasingodawcą o serwisem samochodowym stanowi przychód Leasingobiorcy?

Czy w zaistniałej sytuacji otrzymana faktura kosztowa wystawiona na leasingobiorcę stanowi koszt uzyskania przychodów, jeżeli tak to w jakiej wysokości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX