Jak rozliczać ulgę na zabytki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik jest właścicielem mieszkania w kamienicy wpisanego do rejestru zabytków. W 2023 r. poniósł wydatki na prowadzenie robót budowlanych w zakresie wymiany okien oraz montażu rolet zewnętrznych. Poniósł też wydatki na usługi projektowe. Posiada faktury dokumentujące poniesione wydatki, wystawione przez czynnego podatnika VAT. Posiada również pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac. Prace zostały wykonane w roku 2023, co zostało udokumentowane fakturą wystawioną w 2023 r. Na moment złożenia zeznania podatkowego nie otrzymał jeszcze zaświadczenia wojewódzkiego konserwatora zabytków potwierdzające wykonanie tych prac.

Czy jak otrzyma zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, będzie mógł złożyć korektę zeznania za 2023 r. i odliczyć ulgę, czy będzie mógł odliczyć ulgę dopiero w zeznaniu za 2024 r., czyli w momencie otrzymania zaświadczenia?

Czy usługi projektowe też kwalifikują się do zastosowania ulgi?

Nieruchomość jest współwłasnością małżonków między, którymi istnieje rozdzielność majątkowa. Faktury zostały wystawione w całości na jednego ze współwłaścicieli nieruchomości mającego 80% udziałów i zostały w całości przez niego opłacone.

Czy ten współwłaściciel może odliczyć całą ulgę, czy proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX