Jak rozliczać różnice kursowe przy umowie factoringu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma korzysta z factoringu niepełnego, w zakresie kontrahentów z UE - należności (odbiorcy towaru). Otrzymujemy 90% zaliczki z factoringu od każdej faktury sprzedaży w euro (zaliczka z factoringu wpływa na nasze konto walutowe), Po zapłacie przez kontrahenta wpływa reszta tj 10%. Księgując operację wpływu 90% zaliczki i 10% wyrównania z firmy factoringowej oraz wystawioną naszą fakturę sprzedaży w ramach WDT towaru, stosujemy do wyceny kurs średni NBP z dnia poprzedzającego wystawienie naszej faktury oraz odpowiednio kurs z dnia poprzedzającego wpływ na nasz rachunek euro zaliczek w euro z factoringu dla tych wpłat 90% i 10%. Zaliczki 90% są ujmowane na osobnym koncie księgowym zbiorczo tj gromadzone są wszystkie wpływy 90% zaliczek bez przypisywania ich do konkretnych kontrahentów, natomiast wpłata 10% jest ujmowana na konkretnym kontrahencie.

Czy dokonując rozliczenia/zamknięcia faktury po wpływie 10% płatności końcowej z factoringu możemy podatkowo rozliczyć różnice kursowe porównując kurs z dnia poprzedzającego wystawienie naszej faktury sprzedaży z kursem z daty wpłaty 10% wyrównania zamykającego fakturę - dla tych 10% oraz kursem z daty wpływu 90% zaliczki dla tej części wpłaty według zasady FIFO, tj. według najstarszych wpływów na konto księgowe/zbiorcze, kumulujące wpłaty wszystkich zaliczek z faktoringu, bez identyfikacji która dokładnie zaliczka dotyczyła tej właśnie faktury?

Parowanie płatności z konkretnymi 90% zaliczkami jest utrudnione ze względu na liczne potrącenia z zaliczek kosztów prowizji factoringowych itp.

Czy ww postępowanie jest prawidłowe i czy można to uznać za podatkową metodę rozliczania różnic kursowych?

Jeżeli nie, to jak prawidłowo podatkowo powinno następować w tym przypadku rozliczenie różnicy kursowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX