Jak rozliczać przychody i koszty w konsorcjum?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X zawarła umowę inwestycyjną, polegajacą na produkcji filmu. Spółka X jest jednym z wielu inwestorów, który wniósł wkład w ramach umownego budżetu filmowego. Zwrot inwestycji (wkładu) wniesionej przez Inwestora nastąpi z przychodów netto otrzymanych ze sprzedaży Filmu (dalej "Przychód netto z Filmu") – tj. przychodów ze sprzedaży filmu pomniejszonych o bezpośrednie koszty i prowizje związane z jego sprzedażą. W przypadku, w którym faktycznie wypłacone Inwestorowi przychody netto z Filmu nie pokryją Wkładu Producent dokona jego zwrotu w całości lub w niepokrytej części. Zyski ze sprzedaży filmu (nadwyżka ponad wniesiony wkład) będą dzielone proporcjonalnie do wysokości wniesionego wkładu przez każdego z inwestorów. Zgodnie z umową producent ma obowiązek poinformować inwestora o otrzymanych przychodach w ciągu 10 dni od ich zaksięgowania i wypłacić je inwestorowi w ciągu 30 dni.

Czy wartość wniesionego wkładu oraz jego zwrot będą dla spółki neutralne podatkowo?

Czy przychody otrzymane od producenta (nadwyżka ponad wartość wniesionego wkładu) ze sprzedaży filmu, należy rozpoznać w dacie otrzymania środków pieniężnych, czy w okresie, za który producent przekaże informację o uzyskanych przez niego wpływach?

Przykładowo producent przekazuje informację inwestorowi, że otrzymał 100 zł w lipcu, a pieniądze trafiły do inwestora w sierpniu - czy przychód podatkowy należy rozpoznać w lipcu czy sierpniu?

Czy inwestor w związku z otrzymanymi od producenta przychodami powinien wystawić jakiś dokument potwierdzający uzyskanie przychodu, czy takim dokumentem jest umowa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX