Jak rozliczać korekty pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2022 r.

PYTANIE

Spółka (pożyczkobiorca – spółka z o.o.) zawarła umowę pożyczki z podmiotem powiązanym (pożyczkodawcą) w roku 2015 na kwotę kapitału 10.000.000 zł, oprocentowanie pożyczki w wysokości 8%. W latach 2015-2018 spółka nie dokonywała spłat kapitału pożyczki, natomiast dokonała zapłaty należnych odsetek (przypadających za wskazany okres) łącznie w wysokości 3.200.000 zł, a wypłacone kwoty zaliczyła w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Od 2019 r. do dnia bieżącego spółka nie dokonywała żadnych zapłat z tytułu zawartej umowy pożyczki (brak spłaty kapitału i odsetek). Z uwagi na ujemne wyniki finansowe w lutym 2022 r. spółka zawarła z pożyczkodawcą aneks do umowy pożyczki, w wyniku którego zmianie uległo oprocentowanie pożyczki z 8% na 4% ze skutkiem od dnia zawarcia umowy pożyczki tj. od 2015 r. Aneks do umowy pożyczki przewiduje, iż powstała w wyniku zmiany wysokości oprocentowana "nadpłata" odsetek winna zostać zaliczona na poczet zobowiązania odsetkowego za lata 2019-2022. Powodem zawarcia aneksu do umowy pożyczki była słaba kondycja finansowa Spółki (ponoszenie strat) oraz brak rokowań co do możliwości spłaty odsetek w pierwotnie założonej wysokości (8%). Pytanie było już przedmiotem odpowiedzi w aspekcie kosztów podatkowych, teraz chcielibyśmy dopytać o kwestie przychodów podatkowych.

Czy dokonanie korekty kosztów odsetkowych za 2015 r. nie jest możliwe z uwagi na przedawnienie zobowiązania podatkowego na koniec grudnia 2021 r. (zakładając brak zawieszenia/przerwania biegu terminu przedawnienia)?

Czy po stronie spółki powstanie przychód podatkowy i w jakiej dacie?

Czy dokonanie korekty kosztów odsetkowych za lata 2016-2019 na podstawie art. 15 ust. 4i CIT (rozliczenie kosztów podatkowych "na bieżąco" w dacie sporządzenia/ otrzymania aneksu) nie wywoła konsekwencji po stronie przychodów podatkowych w wyniku powstania "nadpłaty" odsetek (zmiana wysokości oprocentowania)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX